Znajdź idealną pracę!
Znajdź idealnago kandydata!

Elementy CV

 

Jakie elementy powinno zawierać CV?

 

Zdjęcie

Cv ze zdjęciem czy bez?

Aktualnie nie ma obowiązku dodawania zdjęcia do CV. Warto jednak zauważyć, że zwiększa ono pozytywny odbiór Twojej aplikacji. W wielu miejscach pracy wygląd kandydata odgrywa ważną rolę, zwłaszcza w dziedzinie kontaktów z klientem. Ponadto dzięki zdjęciu rekruter będzie mógł zapamiętać Twoją twarz i podczas spotkania kwalifikacyjnego od razu skojarzyć ją z Twoim doświadczeniem zawodowym.

 

CV ze zdjęciem wygląda atrakcyjniej niż CV bez zdjęcia.

Zdjęcie w CV powinno posiadać trzy cechy. Przede wszystkim powinno być aktualne. Nie wzbudzi zaufania pracodawcy ani fotografia z początku liceum, kiedy być może wyglądało się atrakcyjniej, ani silny retusz, który spowodował, że jesteśmy podobni do siebie jedynie z koloru oczu. Dobre zdjęcie do CV to zdjęcie profesjonalne. Oznacza to, że fotografia powinna być dobrej jakości, wyraźna i nie „wzbogacona” przez efekty specjalne w postaci dosyć lubianych dzisiaj filtrów, np. romantyczne sepie lub zachody słońca, wieńce kwiatków lub esów- floresów wokół głowy. Ostatnią istotną cechą zdjęcia do CV jest neutralność.  Na fotografii do życiorysu tło powinno być jednolite i nierzucające się w oczy, a osoba powinna mieć sfotografowaną samą twarz lub twarz i ramiona. Mimo iż jest to tylko fragment ciała, można wykorzystać elementy stroju, żeby podkreślić np. nasz profesjonalizm- kołnierzyk, krawat, nieprzesadna biżuteria, odpowiednie do sytuacji uczesanie i makijaż. Warto też przemyśleć mimikę- łagodny uśmiech może przysporzyć nam sympatii, ale już wielkie rozbawienie czy mocno zaciśnięte usta, mogą powiedzieć o nas całkowicie co innego niż to, czego byśmy się spodziewali.

 

Dane kontaktowe

Jakie dane kontaktowe wpisać do CV?

Sprawa prosta: imię i nazwisko (bez podawania pierwszego i drugiego imienia, bo to może się kojarzyć pretensjonalnie), numer telefonu, który na pewno odbierzemy oraz adres e-mailowy.

Wpisując dane kontaktowe warto przyjrzeć się swojemu adresowi e– mail. Rozszerzenia w postaci @całusek lub @buziaczek czy też ksywy Misia10, Gibki 18 są tu zupełnie nie na miejscu. Gdy wysyłamy swój profesjonalny adres kontaktowy do przyszłego pracodawcy, warto choćby na użytek rekrutacji i celów zawodowych stworzyć nowy, oficjalny adres.

 

Wykształcenie

W tym punkcie zdecydowanie chodzi o ukończone szkoły lub te, w których kontynuujemy naukę. Należy po prostu wpisać miesiąc i rok rozpoczęcia i zakończenia szkoły. Niekiedy miesiące nie mają tu znaczenia, dlatego ich wpisywanie zależy od naszej potrzeby.

 

Doświadczenie

Zacznijmy od daty. W tym przypadku miesiące mają znaczenie, bo obrazują nasze praktyczne zaangażowanie w konkretne działania na danym stanowisku pracy. Czasem są też sygnałem, czy potrafimy związać się na dłużej z jakimś miejscem pracy i czy nasze umiejętności lub wiedza są bardziej zaawansowane, czy też dopiero się uczymy. Wpisujemy zatem datę: miesiąc oraz rok rozpoczęcia i zakończenia pracy lub praktyki, a jeśli jesteśmy w jej trakcie, zamiast końcowej daty dodajemy „w trakcie”.

Co można w tym punkcie zapisać?

Przede wszystkim wykonywane przez nas prace, ale też odbyte praktyki, staże, wolontariat, działania charytatywne. Warto jednak pamiętać, że wymieniane przez nas działania mają prezentować nasze dokonania, zaangażowanie, umiejętności na tyle istotne, że są potwierdzeniem konkretnych kwalifikacji lub potrzebnych na danym stanowisku pracy cech charakteru.

 

Umiejętności

Jest to bardzo ważna pozycja w CV, ale często pomijana. Wyróżniamy tu:

ü  kompetencje „miękkie”- są związane z naszymi cechami osobowościowymi, np. umiejętność pracy w zespole,

ü  kompetencje „twarde”- są związane z konkretnymi kompetencjami, które łatwo zweryfikować, np. umiejętność posługiwania się językami obcymi, umiejętność obsługi konkretnych programów komputerowych.

 

Umiejętności wynikają z doświadczenia (praktyk, staży, wolontariatu, pracy), ukończonych kursów, szkoleń lub kierunku studiów.

 

Jako dodatkową kwalifikację traktuje się też znajomość języków obcych. Przy każdym wymienionym języku (oczywiście pomijamy język polski) należy wpisać poziom znajomości i ewentualne nazwy zdobytych certyfikatów. Przez kwalifikacje rozumiemy też praktyczną znajomość programów komputerowych – możemy chwalić się, na jakim poziomie i w jakich środowiskach pracujemy, jakie znamy języki oprogramowania i jakie programy graficzne itp. Jeśli mamy uprawnienia do kierowania jakimiś pojazdami lub posługiwania się jakimiś urządzeniami, należy wpisać kategorię uprawnień, np. na samochód: kat. B.

 

Szkolenia

Ten punkt w CV daje nam szansę na wykazanie się zakończonymi lub trwającymi nadal kursami i szkoleniami. Mają one świadczyć o tym, że dbamy o nasz rozwój i angażujemy się w dodatkową naukę. Dobrze jest zapisać pełną nazwę kursu, stopień specjalizacji (jeśli taki jest) oraz nazwę organizatora, firmy szkoleniowej.

 

Zainteresowania

Ten punkt nie jest obowiązkowy w CV, choć mile widziany. Dlatego też przed wpisaniem listy hobby przydatna jest chwila refleksji: jak moje hobby o mnie świadczy i czy, wpisując je, nie zaszkodzę sobie. Zainteresowania to temat z jednej strony bardzo wdzięczny, ale z drugiej bardzo niebezpieczny. Zainteresowania mogą być przeróżne: od zbieractwa po sporty ekstremalne. To ta część naszej wizytówki, która mówi, „co nam w duszy gra”. Dobrze jest pamiętać, kiedy deklarujemy nasze hobby, by było to coś, czemu naprawdę poświęcamy czas i na czym się znamy.

 

Klauzula o przetwarzaniu danych osobowych

To nic innego jak konieczny ze względów formalnych i prawnych zapis, który powinien pojawić się na samym dole CV. Można go zatem zapisać fontem o mniejszej numeracji niż cały tekst.

 

 

Źródło: opracowane na podstawie B. Kozłowska- Woda, Jak napisać CV?, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Kraków 2016.